Graham Bell tego nie przewidział
TELEFONIA BEZPRZEWODOWA
Badania pochłonęły ponad 50 mln USD
Graham Bell tego nie przewidział
KRYSTYNA FOROWICZ
Czy telefon komórkowy może być zagrożeniem dla naszego zdrowia, czy szkodzi kobietom w ciąży, dzieciom? Na to pytanie do tej pory nikt z największych autorytetów świata nauki nie dał odpowiedzi. Również odbywająca się w Warszawie konferencja "GSM a ochrona zdrowia i środowiska -- przepisy, badania, fakty" z udziałem zagranicznych ekspertów, ograniczyła się jedynie do przeglądu dotychczasowej wiedzy na temat oddziaływania pól elektromagnetycznych (PEM) wytwarzanych przez urządzenia telefonii komórkowej.
Od pojawienia się pierwszych telefonów komórkowych upłynęło ponad ćwierć wieku. W tym czasie powstało 20 tys. raportów naukowych, przeprowadzono 50 tys. badań, wydano miliony dolarów. Temat oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie człowieka wydaje się dość dobrze "obgadany". Większość naukowców twierdzi, że zagrożenie PEM, jeśli w ogóle istnieje, jest raczej niewielkie. Ale np. szwedzki uczony Clas Tegenfeld sądzi, że po prostu nie chcemy znać prawdy. Jego kolega Ile Johansson z Karolinska Institut powiedział, że dzisiejsza wiedza może stać się zmorą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta