Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto się boi okrętów wojennych

01 sierpnia 1994 | Prawo | ZK

Przeszkoda na drodze do NATO

Kto się boi okrętów wojennych

Ubiegamy się o przyjęcie do NATO, a równocześnie boimy się okrętów wojennych tego paktu. Okręty wojenne NATO mogą przepływać bez pozwolenia przez morze terytorialne wielu państw, m. in. Rosji, ale nie Polski. Nasze prawo dotyczące przepływu obcych okrętów wojennych przez morze terytorialne jest bardzo restrykcyjne, czego nie było przed wojną, chociaż wtedy bezpieczeństwo kraju było zagrożone.

Do 1957 r. obowiązywało rozporządzenie ministra spraw wojskowych z 25 października 1934 r. w sprawie przebywania wojennych okrętów państw obcych na obszarze wód państwa polskiego (Dz. U. nr 99, poz. 904) , zgodnie z którym potrzebna była zgoda ministra spraw wojskowych w porozumieniu z ministrem spraw zagranicznych tylko na zatrzymanie się i postój obcych okrętów wojennych na polskim morzu terytorialnym. Przejście obcego okrętu wojennego przez to morze nie podlegało ograniczeniom; wyjątek dotyczył okrętów podwodnych, które musiały przepływać w wynurzeniu.

Rozporządzenie z 1934 r. zastąpiło rozporządzenie ministra obrony narodowej z 29 marca 1957 r. w sprawie warunków przebywania obcych okrętów wojennych na obszarze morskich wód wewnętrznych, wód terytorialnych i wód pasa przyległego (Dz. U. nr 19, poz. 96) ....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 232

Spis treści
Zamów abonament