Dwa oblicza układu NAFTA
Żaden z kandydatów nie zmieni kierunku rozwoju gospodarczego Meksyku
Dwa oblicza układu NAFTA
Wszyscy ubiegający się o fotel prezydencki w Meksyku kandydaci mają podobne programy gospodarcze. Każdy z nich deklaruje tworzenie miliona miejsc pracy rocznie i dalsze obniżanie inflacji.
Zarówno prawicowy Fernandez, jak i lewicowy Cardenas uważają, że peso jest przewartościowane, i domagają się jego dewaluacji. Wszyscy kandydaci akceptują traktat o wolnym handlu z USA i Kanadą, z tym że Cardenas chciałby renegocjować niektóre jego zapisy, aby lepiej ochronić meksykańskich rolników przed konkurencją z północy. Fernandez chce szybszej prywatyzacji niż pozostali, a Cardenas -- zwiększenia wydatków na cele społeczne. Generalnie jednak wszyscy obiecują więcej inwestycji w szkolnictwo, ochronę zdrowia, itp.
Wszyscy popierają reformy
Żaden z kandydatów nie zmieni kierunku rozwoju gospodarczego Meksyku. Reforma zapoczątkowana przez Miguela de la Madrid i kontynuowana przez Salinasa de Gortari od kilku lat przynosi owoce. Co prawda płace realne osiągnęły w ubiegłym roku dopiero 92, 5 proc. poziomu z 1981 r. , ale od sześciu lat nieustannie rosną (w 1988 r. sięgały zaledwie 67 proc. pułapu z 1981 r. ). Problemem może być rosnąca przepaść między bogatymi i biednymi. W Meksyku na 10 proc. najbogatszych przypada prawie 40...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta