(Nie) kontrolowany upadek
Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka
(Nie) kontrolowany upadek
Dyrektor Zakładów Radiowych im. M. Kasprzaka w Warszawie nie zgadza się z ogłoszoną 25 lipca upadłością swojego przedsiębiorstwa. Twierdzi, że będąc w trakcie restrukturyzacji miało ono szansę na całkowite oddłużenie. Jego stanowisko popierają związki zawodowe. Tymczasem sąd gospodarczy zarzuca dyrektorowi niegospodarność. Uważa, że upadłość zakładów trzeba było ogłosić co najmniej dwa lata temu. Obie strony zapowiedziały ciąg dalszy sprawy Kasprzaka.
Pierwsza była Aga
Zakłady Radiowe powstały w 1949 r. Rok później uruchomiły produkcję pierwszego w powojennej historii radioodbornika Aga -- aż do wprowadzenia nowego modelu można go było dostać wyłącznie po znajomości. W latach 70. Kasprzak był jednym ze sztandarowych zakładów PRL. Produkował magnetofony kasetowe, szpulowe, radiomagnetofony, wieże i radiostacje dla wojska. Jego wyroby cieszyły się dobrą opinią klientów i -- jak wszystko w tamtym okresie -- znikały błyskawicznie ze sklepów. Z około jednego miliona magnetofonów firmy Grundig, produkowanych na licencji zachodnioniemieckiej, 30 proc. przedsiębiorstwo eksportowało do krajów europejskich.
Współpraca z Grundigiem, a także innymi zagranicznymi firmami jak Thomson czy Telefunken, urwała się jednak z chwilą ogłoszenia stanu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta