Krajobraz po wojnie
Rosja nie jest jedynym krajem, który pod wpływem wojny w Kosowie oddalił się od Zachodu. Silne proserbskie (czy raczej antyzachodnie? ) odruchy ujawniły się na Ukrainie, co dla polskiej polityki jest nieprzyjemnym rozczarowaniem. Rządy Bułgarii i Rumunii prowadzą politykę zdecydowanie prozachodnią, ale kto wie, jak długo zdołają jej bronić przed proserbskimi sympatiami znacznych części własnych społeczeństw. Postawa tych krajów jest ważna nie tylko ze względu na układ sił na Bałkanach. Jeśli Bułgaria, a być może także Rumunia, ulegnie antyzachodnim resentymentom, powstanie nieodparte w rażenie, że Europa dzieli się według wzoru, który przewidział Samuel Huntigton, pisząc o konfliktach cywilizacyjnych jako dominującym typie konfliktów międzynarodowych po zakończeniu zimnej wojny.
Krajobraz po wojnie
JANUSZ REITER
Kiedy już się zakończy konflikt w Kosowie, zobaczymy prawdopodobnie zmieniony krajobraz polityczny Europy. Być może jej zachodnia część przetrwa kosowską próbę bez większych szkód. Jeśli wojna będzie trwała długo, nie można być itego pewnym. Jedną z potencjalnych ofiar konfliktu w Kosowie jest niemiecka koalicja SPD/ Zieloni. Partia Joschki Fischera czuje się coraz bardziej nieswojo w roli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta