Totalna wojna z zarazkami
MEDYCYNA
W ciągu kilku miesięcy w różnych regionach świata pojawiły się ogniska nowych epidemii
Totalna wojna z zarazkami
ZBIGNIEW WOJTASIń-
SKI
Od kilku miesięcy w różnych regionach świata wybuchają nowe epidemie, często wywołane przez nieznane wcześniej śmiercionośne zarazki. Ponad 60 osób zmarło na gorączkę krwotoczną, rozprzestrzeniającą się w północnej części Konga. W Malezji coraz więcej ofiar pochłania zagadkowa choroba roznoszona przez nie zidentyfikowany zarazek spokrewniony z wirusem Hendra. Czy tego rodzaju groźne drobnoustroje mogą pojawić się też w innych krajach, np. w Europie, a nawet w Polsce?
W Malezji od kilku tygodni przebywa ośmiu specjalistów Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie oraz dwóch naukowców australijskich, którzy przed kilku laty zetknęli się wirusem Hendra na antypodach, gdzie uśmiercił 15 koni i dwóch trenerów. Wirusolodzy w specjalnych kombinezonach ochronnych badają chore zwierzęta, pobierają próbki zarazków i przesyłają je do znakomicie wyposażonych ośrodków badawczych. -- W czasach współczesnych nie można wykluczyć takich sytuacji, że ktoś przypadkowo zarazi się w samolocie i po kilku godzinach wyląduje w San Francisco -- twierdzi dr Duane Gubler, szef oddziału CDC w Fort Collins...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta