Siedem warunków G-8
WOJNA W JUGOSŁAWII
Rozmowy o przerwaniu nalotów, powrocie uchodźców i siłach w Kosowie
Siedem warunków G-8
Zasady rozwiązania konfliktu kosowskiego uzgodnili w czwartek w Bonn ministrowie spraw zagranicznych siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji (G-8) . Od razu pojawiły się rozbieżności między Rosją a Stanami Zjednoczonymi co do udziału sił NATO w ewentualnej misji pokojowej w Kosowie. Slobodan Miloszević, jeszcze przed ogłoszeniem planu G-8, stwierdził, że obecność misji ONZ w Kosowie jest do zaakceptowania. Postawił jednak warunki.
Porozumienie uzgodnione przez ministrów z krajów G-8 przewiduje m. in. natychmiastowe przerwanie represji w Kosowie i całkowite wycofanie oddziałów jugosłowiańskich z tej prowincji oraz rozmieszczenie tam pod egidą ONZ "skutecznych międzynarodowych sił", które określono jako "cywilne i zapewniające bezpieczeństwo". Umowa w spomina też o autonomii dla Kosowa, zachowaniu zasady integralności Jugosławii i wprowadzeniu w życie porozumienia z Rambouillet.
Szef dyplomacji niemieckiej Joschka Fischer powiedział, że dyplomaci z ośmiu państw przygotują teraz projekt odpowiedniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ma być on gotowy "tak szybko, jak to tylko możliwe". Fischer podkreślił, że kwestie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta