Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakub Glass

07 maja 1999 | Prawo | KP

LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH

Jakub Glass

Prawo hipoteczne ma w Polsce ogromne tradycje, zajmowało się nim wielu wybitnych prawników. W uchwalonym w 1818 i 1825 r. w Królestwie Polskim prawie hipotecznym wprowadzono zamiast przepisów o hipotece zawartych w Kodeksie Napoleona bliższe polskiej tradycji prawniczej zasady, m. in. hipotekę obowiązkową dla dóbr ziemskich i domów w Warszawie i miastach wojewódzkich, a fakultatywną dla innych nieruchomości wiejskich i miejskich. Obowiązywały do unifikacji prawa w okresie międzywojennym, a do jego unowocześnienia przyczynił się najbardziej Jakub Glass.

Przyszły znawca prawa hipotecznego urodził się 12 stycznia 1864 r. w Warszawie. Pochodził z polskiej ewangelickiej rodziny, zamieszkałej od wielu pokoleń na Warmii, noszącej nazwisko Glaz. Szkołę średnią i Wydział Prawa Cesarskiego Uniwersytetu ukończył Jakub Glass w Warszawie w 1888 r. , uzyskując stopień kandydata praw. Studia uzupełniające odbywał w Heidelbergu, specjalizując się w problematyce prawa rzeczowego i hipotecznego.

Po powrocie do Warszawy otrzymał w 1892 r. funkcję pisarza hipotecznego Sądu Okręgowego i sprawował ją do 1917 r. Podczas I wojny światowej działał w ruchu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1690

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament