Stan szoku kulturowego
Dlaczego nie są w stanie konkurować z kolegami z Zachodu
Stan szoku kulturowego
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy polskie firmy są przygotowane do konkurowania z firmami zagranicznymi, rzadko zwraca się uwagę na to, czy polscy menedżerowie są dobrze przygotowani do bezpośredniego konkurowania ze swymi zachodnimi kolegami.
Jakość wielu krajowych menedżerów w znaczący sposób odbiega od standardów w krajach, w których gospodarka wolnorynkowa jest od lat fundamentem całego systemu społecznego. Nie dostrzega się tego patrząc na naszą kadrę kierowniczą przez pryzmat kilku głośnych karier polskich menedżerów (zwykle tych z bogatymi doświadczeniami na Zachodzie).
Co za fasadą
Panuje przekonanie, że sytuacja jest dobra, ponieważ jakość menedżerów stale się przecież podnosi. Jednak pięknie wyglądające osiągnięcia i umiejętności zawarte w życiorysie zawodowym czy liście motywacyjnym nie mają pokrycia w rzeczywistych działaniach. Wszystko więc dobrze wygląda na zewnątrz, ale często za tą fasadą kryje się osobowość kierownika z lat PRL. Odpowiedzialność zastępuje "spychologia", a podejmowanie decyzji często jest odwlekane w nieskończoność.
Zamiast uczciwego i etycznego działania obserwuje się dążenie do "przerobienia" klienta, kontrahenta czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta