Przed nami gorące lato
Przed nami gorące lato
JANUSZ MAJEWSKI MAYK
JANUSZ JANKOWIAK
Jesteśmy na półmetku 1999 roku. Koalicja wydusiła z siebie w końcu ustalenia co do podatków. Czas najwyższy na próbę makroekonomicznego bilansu minionych sześciu miesięcy.
Sądzę, że pewne rzeczy są już wystarczająco jasne. Na tyle przynajmniej, żeby postawić cztery ważne pytania o rozwój sytuacji w drugim półroczu 1999 i w latach 2000 - 2001.
1. Czy tegoroczny budżet jest zagrożony
Zdania wśród ekonomistów, jak prawie zawsze i na wszystko, są podzielone i na ten temat. Jedni twierdzą, że - biorąc pod uwagę mniejsze tempo wzrostu gospodarczego, niższą od prognoz inflację, sztywność pewnej części wydatków oraz ponadplanową wielkość innych - budżet będzie nie do obrony. Koronnym argumentem jest tu naturalnie stopień zaawansowania deficytu, po pierwszych pięciu miesiącach bliski 80 proc. całorocznego limitu. Inni ekonomiści twierdzą, że sytuacja jest jeszcze do opanowania, choć zmieni się z pewnością struktura wewnętrzna budżetu.
Zdaniem sceptyków mniejsze od prognoz wpływy i nie doszacowane wydatki spowodują, że w budżecie zabraknie około 4 - 5 mld złotych. Zdaniem optymistów niedobór nie powinien być większy niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta