Postępowanie wyjaśniające
Nieprecyzyjny przepis wydłuża termin zwrotu VAT
Postępowanie wyjaśniające
PRZEMYSŁAW DZIDO
Podatnik może otrzymać zwrot nadwyżki VAT naliczonego. Wyznaczono nawet termin, w jakim urząd skarbowy powinien mu oddać pieniądze. Tymczasem okazuje się, że może czekać w nieskończoność, co jest korzystne dla państwa, bo wtedy odsetki, które ewentualnie należałoby zapłacić podatnikowi, okazują się niższe niż jakikolwiek kredyt.
Z ustawy o VAT oraz o podatku akcyzowym wynika prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę naliczonego. Możliwa jest sytuacja, w której kwota podatku naliczonego będzie wyższa niż kwota należnego. Prawo przewiduje wtedy dwa rozwiązania. Jeśli podatnik dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej stawką 22 proc., może przenieść nadwyżkę do rozliczenia na następny miesiąc rozliczeniowy. Gdy sprzedaż w całości lub w części opodatkowana jest innymi stawkami, przysługuje zwrot nadwyżki na konto. Powinien on nastąpić w terminie do 25 dni od złożenia rozliczenia. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje doliczeniem do należności odsetek, liczonych jak od zaległości podatkowych. Jeżeli jednak urząd uzna, że zasadność zwrotu wymaga dodatkowego uzasadnienia, może przedłużyć termin do zwrotu aż do zakończenia postępowania wyjaśniającego.
Na pierwszy rzut oka przepisy wydają się jasne. W praktyce sprawa okazuje się jednak znacznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta