Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Funkcjonariusz może strzelać, jeśli musi

30 czerwca 1999 | Publicystyka, Opinie | Na NK

Po starciach pracowników Łucznika z policją

Funkcjonariusz może strzelać, jeśli musi

Podczas ostatnich zajść przed Ministerstwem Obrony Narodowej policja użyła pocisków gumowych, tak zwanych chrabąszczy, z których każdy waży około ośmiu gramów. Od policyjnej kuli oko stracił Robert Sobkowicz, fotoreporter "Naszego Dziennika".

Zasady użycia oddziałów i pododdziałów policji "w razie zagrożenia bezpieczeństwa lub niebezpiecznego zakłócenia porządku publicznego" reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 5 marca 1991 roku. Decyzję o użyciu oddziałów policji może podjąć premier, minister spraw wewnętrznych i administracji albo (od 1 stycznia br.) wojewoda odpowiadający za bezpieczeństwo na swoim terenie.

Rozkaz dowódcy oddziału

Na miejscu działań są: dowódcy pododdziałów i dowódca zabezpieczenia, który utrzymuje stały kontakt ze sztabem w komendzie wojewódzkiej (stołecznej). Zwykle w sztabie jest też komendant wojewódzki lub jego zastępca. Polecenie użycia tzw. środków przymusu bezpośredniego przez oddziały policji wydaje komendant wojewódzki. Rozkaz użycia na miejscu wydaje dowódca oddziału....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1736

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament