Szybko ukarać, to dwa razy ukarać
Nie majstrujmy przy orzecznictwie sądowym, które jest surowe
Szybko ukarać, to dwa razy ukarać
/teksty/wydanie_990710/publicystyka_a_1-1.F.gif">
RYS. ANDRZEJ PAWEŁCZYK
ADAM STRZEMBOSZ
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, który pod kierunkiem prof. Andrzeja Siemaszki wyraźnie "ożył", wykazując dużą aktywność zarówno badawczą, wydał kolejny (drugi) atlas przestępczości (A. Siemaszko, B. Gruszczyńska, M. Marczewski: "Atlas przestępczości w Polsce 2", Oficyna Naukowa, Warszawa, 1999).
Opracowanie z pewnością bardzo pożyteczne, a że jeszcze wydane w pięknej szacie graficznej, należy mu przyklasnąć, co zgodnie podkreślali uczestnicy konferencji prezentującej książkę 7 lipca br., zorganizowanej przez Instytut i Polskie Towarzystwo Kryminologiczne.
Atlas zawiera mnogość danych o rozmiarach ujawnionej przestępczości, głównie w latach 1989 - 1997, a także jej strukturze i zmianach w nasilaniu poszczególnych przestępstw, informuje o ich wykrywalności, osobach o przestępstwa podejrzanych (w tym o cudzoziemcach), o liczbie skazań i strukturze orzeczonych kar, o więzieniach. Dalsza część, poświęcona wymiarowi sprawiedliwości, zawiera dane o pracy sądów, prokuratury i ich organów pomocniczych - kuratorach, służbie więziennej, policji. Atlas zamyka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta