Studia zaoczne zagrożone
SZKOŁY WYŻSZE
Kontrowersyjne zmiany w prawie
Studia zaoczne zagrożone
ANNA PACIOREK
Jeśli do 17 października rząd nie przedstawi Sejmowi propozycji ustawy dostosowującej prawo oszkolnictwie wyższym do konstytucji, to uczelnie państwowe nie będą już mogły pobierać opłat za studia zaoczne i wieczorowe. Brak tych pieniędzy może zagrozić ich istnieniu. A inny konstytucyjny przepis, oprawie do pomocy materialnej dla studentów, spowoduje, że o stypendia socjalne finansowane przez państwo wystąpią także studenci uczelni niepaństwowych oraz ich koledzy ze szkół wyższych państwowych studiujący zaocznie i wieczorowo, którzy dotąd z takiej pomocy nie mogli korzystać.
Projekt ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym" próbuje te kwestie regulować. Ale nie wiadomo, czy rząd projekt ten zaakceptuje. W czerwcu osiemnastu profesorów PAN i Uniwersytetu Warszawskiego zaapelowało do premiera Jerzego Buzka o jego zablokowanie. Przyczyną tego wystąpienia stały się głównie przepisy dotyczące kariery naukowej, w tym uproszczenie procedury nadawania tytułu profesora.
Inni naukowcy krytykują projekt, ale dostrzegają też jego dobre strony. Asamorządowe przedstawicielstwo środowiska naukowego -- Rada Główna Szkolnictwa Wyższego -- doceniła zwłaszcza rozwiązania umożliwiające uczelniom bardziej elastyczną politykę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta