Na srebrnym globie
Na srebrnym globie
Tak wygląda Ziemia z Księżyca. FOT. (C) NASA
Lądowanie człowieka na Księżycu: wydarzenie o takim znaczeniu, jak ten moment ewolucji, gdy życie wypełzło z wody na ląd, największa przygoda ludzkości, wyczyn dorównujący przedsięwzięciu Kolumba. Tak mówiono wtedy. Ale kilka lat później, po sześciu wyprawach na Księżyc, z trzech ostatnich już zrezygnowano. Człowiek nie był na Księżycu od 27 lat i się tam nie wybiera. Czy Księżyc rozczarował? Nie spełnił oczekiwań? Dał już wszystko, co miał? A może dał więcej i co innego, niż większość z nas mogła sobie 21 lipca 1969 roku wyobrazić?
Trzydzieści lat później prowadzę taki oto dialog:
- Czy wie pani, przy jakiej okazji wynaleziono teflon, którym pokryta jest ta patelnia - pytam.
- Nie wiem - odpowiada Małgorzata Bójko z Gdańska, specjalista od zarządzania, menedżer w zagranicznej firmie produkcyjnej.
- Przy okazji lotu na Księżyc. Miał chronić statek "Apollo" przed spaleniem, gdy spowodowane prędkością ogromne tarcie o ziemską atmosferę podniosło jego temperaturę do ponad dwóch tysięcy stopni Celsjusza - wyjaśniam. - A czy wie pani, dzięki czemu może rozmawiać przez telefon komórkowy z amerykańskim klientem?
- Nie wiem - pada odpowiedź.
- Dzięki rozwojowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta