Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akuszerka demokracji

24 lipca 1999 | Plus Minus | RK

ROZMOWA

Irena Lasota, prezes amerykańskiego instytutu IDEE, wspierającego rozwój demokracji w Europie Wschodniej

Akuszerka demokracji

: Na Białorusi mieliśmy niedawno wybory prezydenckie, które odbywały się bez zgody władz. Tymczasem, tuż przed wyborami zorganizowała pani w Mińsku spotkanie opozycjonistów idziałaczy niepodległościowych z wielu krajów postkomunistycznych i z Kuby. Czemu miało służyć?

IRENA

LASOTA

: - To było spotkanie organizacji opozycyjnych i pozarządowych z 20 krajów. Głównie z trzech krajów kaukaskich, Kuby, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Bułgarii. Spotkanie było zamierzone jako dialog ludzi z doświadczeniem opozycji politycznej w innych krajach z demokratami na Białorusi. Z Kuby zaprosiliśmy dwie osoby: młodego człowieka, który organizuje akcje żądania amnestii dla więźniów politycznych i Ernesto Diaza, który przesiedział 23 lata w więzieniach kubańskich. Już sam przyjazd Diaza na Białoruś dobrze oddaje to, co się dzieje w tym kraju. Przyleciał do Mińska z kubańskim paszportem, który ciągle posiada. Kubańczycy nie potrzebują wiz na Białoruś. Na lotnisku jednak go zatrzymano. Zadzwoniono do MSZ Białorusi, które natychmiast skomunikowało się z MSZ Kuby, które powiedziało, że doskonale zna pana Diaza i radzą go nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1757

Spis treści
Zamów abonament