Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szyderstwo i wiara

24 lipca 1999 | Plus Minus | ZJ

HISTORIA LITERATURY

Nadwiślański socrealizm w oczach emigrantów

Szyderstwo i wiara

ZBIGNIEW JAROSIŃSKI

W "Wiadomościach" relacje o życiu literackim w Kraju były niesystematyczne i powstawały jakby na obrzeżach redakcyjnej pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa ich wątki. Pierwszy - dotyczący Tadeusza Borowskiego, którego parokrotnie przedstawiano jako najwścieklejszego z socrealistów. I również jego śmierć nie zmieniła tej opinii.

O jego opowiadaniach obozowych pisał Juliusz Sakowski, że: "miały wszystkie zalety pióra czarnego motyla wykluwającego się z naturalistycznej poczwarki przeżyć minionej wojny: ostrość obserwacji, drapieżność stylu, wyzywającą i niekonwencjonalną śmiałość spojrzenia, gorycz zmarnowanej młodości, przedwczesną mądrość życiową wypisaną na stwardniałej skórze hitlerowskimi kolbami i butami. Ale była w nich również jeszcze jedna cecha, która uszła uwadze czytelników, a która wiele tłumaczy z całego dalszego postępowania Borowskiego: cynizm, zepsucie graniczące z zupełnym wykolejeniem, szyderczy grymas walki o życie kłami ipazurami, wściekłe szarpanie i deptanie wszelkich zasad moralnych regulujących stosunki między ludźmi".

Potem Sakowski charakteryzował publicystykę Borowskiego, konkludując: "Gdyż przy całym szacunku dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1757

Spis treści
Zamów abonament