Kultura na krawędzi Europy
Kultura na krawędzi Europy
BOHDAN CYWIŃSKI
Aleja Sauletekio, czyli Wschodzącego Słońca biegnie północno-wschodnim obrzeżem Wilna, daleko za Antokolem odbijając w prawo od szosy niemenczyńskiej. Za polskich czasów rósł tu chyba po prostu las. Teraz zresztą rośnie też, tyle że między drzewami stoi w nim kilkadziesiąt dziesiątek wieżowców, zbudowanych w latach osiemdziesiątych. Mieści się w nich politechnika wileńska i prawie wszystkie wydziały uniwersytetu, zaś budynki mieszkalne są niemal wyłącznie domami akademickimi i służbowymi mieszkaniami kadry obu uczelni. Nadaje to całemu os ny do miasteczka akademickiego, żeby nie powiedzieć wprost: campusu. Jest tu w każdym razie młodo i - w zasadzie - inteligencko, choć kręcąca się ustawicznie po zaśmieconym i zasłanym butelkami lesie młodzież wcale niekoniecznie ma cokolwiek wspólnego z wyższymi studiami. się tu jednak bardzo rzadko, choć w opinii spokojnych mieszkańców centrum Wilna jest to dzielnica "niebezpieczna" i młoda magistrantka na konsultację przyjeżdża wieczorem pod opieką tatusia. ..
Smakowanie Europy
Mieszkam tu podczas pobytów w Wilnie już czwarty rok - i z ciekawością obserwuję tutejszą młodzież, odmienną przecież od warszawskiej. Mieszkańcy akademików nie są oczywiście wilnianami ani przybyszami z Wileńszczyzny, pochodzą z odleglejszych stron...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta