Dwie strony medalu
Jeden z instrumentów zwalczania przestępczości
Dwie strony medalu
MARIUSZ CZYŻAK
Instytucja świadka incognito (anonimowego) zapewnia utajnienie danych mogących narazić świadka na identyfikację ze strony świata przestępczego.
Wraz ze wzrostem przestępczości o charakterze zorganizowanym zastraszanie świadków przez członków grup i związków przestępczych staje się coraz częstsze. Wpływa to niewątpliwie na ograniczenie możliwości podjęcia przez organa ścigania i wymiar sprawiedliwości odpowiednich działań mających na celu schwytanie oraz osądzenie sprawców przestępstw. Nieodzowne stało się więc zapewnienie świadkowi bezpieczeństwa, jeśli zdecydował się na współpracę z organami ścigania. Służy temu instytucja "świadka anonimowego" lub "świadka incognito"
Stany Zjednoczone: specjalne programy
W Stanach Zjednoczonych proces karny ma charakter skargowo-kontradyktoryjny. Świadkowie poddawani są krzyżowemu przesłuchaniu, w którym pytania zadają na przemian oskarżyciel i obrońca. Jawność rozprawy - co jest regułą - wyłącza się niezwykle rzadko, głównie dla spraw dotyczących przestępstw o charakterze seksualnym. Dlatego też instytucja świadka anonimowego ma w anglosaskim postępowaniu jurysdykcyjnym niewielkie zastosowanie.
Odmiennie rzecz przedstawia się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta