Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mało chętnych do uprawiania cudzej ziemi

20 września 1999 | Nieruchomości, budownictwo | LO
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

RYNEK

Dzierżawy gruntów rolnych w 1998 roku

Mało chętnych do uprawiania cudzej ziemi

Dzierżawa gruntów rolnych, a także całych gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych jest utrwaloną w polskim rolnictwie formą gospodarowania. Jej tradycje są bardzo odległe. Obecnie skalę dzierżawy szacujemy na ok. 18 proc. gruntów rolnych, przy czym sformalizowane dzierżawy objęte umowami 3-letnimi i dłuższymi stanowią niewiele ponad 10 proc.

Nie jest to gorsza forma zagospodarowania ziemi niż jej zakup. Przy spełnieniu warunków umowy dzierżawa powinna przynosić korzyści obydwu umawiającym się stronom. Jednak wobec niskiej opłacalności produkcji rolniczej, jaka utrzymuje się od lat, większość dzierżaw sąsiedzkich trwa krótko (3-5 lat). Ogólnie dzierżawcy są słabo chronieni przez prawo w relacjach z właścicielem, i to niezależnie od tego, czy jest nim sąsiad czy Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Grunty skarbowe

Z informacji AWR SP wynika, że od początku swojej działalności (dane z 31 grudnia 1998 r.) wydzierżawiła ona 3570 tys. ha gruntów, natomiast dzierżawy z 1998 roku stanowiły tylko 4,8 proc. tego obszaru. W strukturze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1808

Spis treści
Zamów abonament