Ile projektów, tyle koncepcji; Komu, ile, na jakich zasadach; Obrońca do końca
- Poprawianie ordynacji wyborczych na dziesięć różnych sposobów
- Reprywatyzacja: trzy różne wersje
- Tymczasowy areszt: Obrońca do końca Poprawianie ordynacji wyborczych na dziesięć różnych sposobów
Ile projektów, tyle koncepcji
ŻANETA SEMPRICH
Podczas najbliższego posiedzenia Sejm zajmie się prawem wyborczym. Omawiamy dziś dziesięć projektów, których autorzy chcą zmienić - mniej lub bardziej gruntownie - zasady wyboru posłów i senatorów oraz zmodyfikować drugą turę wyborów prezydenckich. Projekty ordynacji do Sejmu i Senatu różnią się zasadniczo, mają jednak pewne cechy wspólne, np. wszystkie przewidują utrzymanie pięcioprocentowych progów wyborczych.
Są co najmniej trzy powody do zmiany ordynacji wyborczych: potrzeba zharmonizowania ich przepisów z konstytucją, konieczność dostosowania okręgów wyborczych do sytuacji po reformie podziału terytorialnego kraju, wreszcie uwzględnienie w nich nowych nazw sądów.
Dostosowania do konstytucji wymagają przepisy w sprawie: zarządzania wyborów (także przedterminowych); podmiotów zgłaszających listy kandydatów na posłów (konstytucja przyznaje takie prawo wyłącznie partiom politycznym oraz wyborcom); wykonawczych aktów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta