Ograniczona skuteczność kontroli zwolnień
Chorobom trzeba zapobiegać, chorych - skutecznie leczyć
Ograniczona skuteczność kontroli zwolnień
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
RENATA TOMCZYK
Statystyczny Polak ma zwolnienie lekarskie trzy razy dłużej niż jego sąsiad zza Odry. ZUS wymyślił sposób na poprawienie tej niechlubnej statystyki poprzez wprowadzenie nowych, skomplikowanych druków ZLA zamiast dotychczasowych druków L4, a także poprzez wzmożone kontrole lekarzy i pacjentów. Czy osiągnie w ten sposób swój cel?
Druk zwolnienia lekarskiego, który wypełnia nasz niemiecki kolega, jest o wiele mniej skomplikowany niż polski druk L4, a nowe druki ZLA wraz z NIP, PESEL, kodami pocztowymi i innymi numerami uznane byłyby za kuriozum przez lekarza w każdym kraju Unii Europejskiej. Wydaje się, że ZUS chce zmniejszyć wydatki na zasiłki chorobowe, zniechęcając lekarzy do wypisywania tego typu zwolnień, a pacjentów do zdobywania wszystkich koniecznych danych.
Wystawione zwolnienia lekarskie mogą być: prawdziwe albo fałszywe lub naciągane.
Prawdziwe
Przyczyną zwolnień krótkich, kilkudniowych są choroby układu oddechowego i zakaźne. Przyczyną dłuższych okresów niezdolności do pracy są głównie: choroby układu ruchu, układu krążenia i urazy. Nie trzeba być lekarzem, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta