Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieśmiertelność w cyberprzestrzeni

06 października 1999 | Mój Komputer | ZW

BIOCYBERNETYKA

Utrwalonych w pamięci komputera ludzi będzie można umieszczać w ciałach człekokształtnych robotów

Nieśmiertelność w cyberprzestrzeni

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Rzeczywistość wirtualna może stać się nowym ucieleśnieniem odwiecznego marzenia ludzi o nieśmiertelności. W pamięci komputera największych ośrodków obliczeniowych powstają już wirtualne kopie najważniejszych narządów wewnętrznych człowieka - serca, płuc oraz trzustki. Niedługo będzie możliwe skopiowanie całego ludzkiego organizmu.

Od kilku lat lekarze coraz częściej posługują się trójwymiarową wizualizacją wnętrza ciała chorych - zarówno do badań diagnostycznych, jak i podczas operacji wymagających szczególnej precyzji. W ten sposób usuwane są niekorzystnie zlokalizowane guzy mózgu, wykonywane są nieinwazyjne badania jelit oraz dolnych dróg oddechowych. Powstają nawet pierwsze trójwymiarowe atlasy anatomiczne, będące jedynie przedsionkiem intensywnie rozwijanej obecnie anatomii wirtualnej.

Wirtualne narządy

Medycy wspólnie z informatykami chcą teraz odtworzyć nie tylko budowę poszczególnych tkanek i narządów, ale i uchwycić je "na żywo" - ze wszystkimi skomplikowanymi mechanizmami, które nimi sterują: biologicznymi procesami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1822

Spis treści

Rzecz w Sieci

Zamów abonament