Wolność składania kwiatów
Kult pamięci zmarłych
Wolność składania kwiatów
RYS. PAWEŁ GAŁKA
I miejsce na cmentarzu, i grobowiec mają wymierną wartość materialną, ale nie ta jest najważniejsza. Grób podlega więc innym regułom sprzedaży, dziedziczenia. Prawo do grobu jest dobrem osobistym nazywanym przez prawników kultem pamięci zmarłych. Prawo chroni je tak samo jak wolność, cześć, swobodę sumienia, nazwisko czy zdrowie.
Na kult pamięci zmarłych składa się prawo do pochowania zwłok w określonym grobie, do urządzenia grobowca, decydowania o jego wystroju. Jest to również prawo do dbania o grób, modlenia się przy nim, składania kwiatów i palenia zniczy. Wiąże się wreszcie z decydowaniem o przeznaczeniu wolnych miejsc.
Obowiązek i uprawnienie
Zmarłych można składać w grobach ziemnych, murowanych lub katakumbach, także topić w morzu. Niedopuszczalne jest w Polsce grzebanie na prywatnych posesjach. Ramy prawa do pochówku wyznaczają dwie ustawy: z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych i z 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. Obejmuje i decyzję podejmowaną za życia, i późniejszą, należącą do uprawnionych do decydowania o miejscu i sposobie pochówku. Zgodnie z ustawą o cmentarzach są to kolejno: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki itd.; rodzice i dziadkowie, krewni w linii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta