Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Formy kariery

02 listopada 1999 | Publicystyka, Opinie | KH

KARTA NAUCZYCIELA

Pod względem oceny kompetencji środowiska oświaty niepublicznej zostały potraktowane w ustawie niesprawiedliwie

Formy kariery

KATARZYNA HALL

W najbliższych dniach nastąpi w Sejmie pierwsze czytanie projektu zmian w Karcie Nauczyciela. Niepokój zarówno środowisk szkół publicznych, jak i niepublicznych wzbudzają przepisy przejściowe, związane ze sposobem wejścia w nowy system zatrudnionych w obu sektorach nauczycieli.

Pozytywne rezultaty, jakich można spodziewać się po zmianach w Karcie Nauczyciela, to przede wszystkim uzależnienie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli szkół publicznych od ich kompetencji zawodowych - wynagrodzenia byłyby zależne przede wszystkim od tytułu zawodowego, nie zaś od stażu pracy; oraz umożliwienie nauczycielom szkół niepublicznych posiadania tych samych tytułów zawodowych, co w szkołach publicznych - przy zmianie miejsca pracy na szkołę publiczną lub chęci zatrudnienia np. w komisjach egzaminacyjnych czy kuratoriach ma to duże znaczenie, gdyż wskazuje jaśniej niż obecnie poziom kompetencji.

Szczeble i tytuły

Projekt ustawy proponuje cztery szczeble kariery dla nauczycieli. Polega ona na uzyskiwaniu kolejno tytułów zawodowych: nauczyciela stażysty, nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego oraz nauczyciela dyplomowanego.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1844

Spis treści
Zamów abonament