Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrońcy chciani i z urzędu

29 listopada 1999 | Moje Prawo | JW

PROCEDURY

Każdy polski adwokat może bronić każdego oskarżonego przed każdym polskim sądem

Obrońcy chciani i z urzędu

Proces oskarżonych o pacyfikację kopalni "Wujek" nie mógł przez wiele miesięcy ruszyć z miejsca z powodu braku chętnych do obrony oskarżonych. Stało się to przyczynkiem do dyskusji o roli obrońców w procesie karnym. Padały pytania, czy adwokat powinien bronić każdego przestępcy w każdych warunkach. Przypominamy więc podstawowe wiadomości o tzw. obronie formalnej, czyli o prawie oskarżonego do obrońcy.

Każdy ma prawo do posiadania obrońcy w postępowaniu karnym. Prawo to ogólnie gwarantuje konstytucja, a rozwija kodeks postępowania karnego. Obrońcą w procesie karnym może być tylko adwokat, a ściślej - osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Chodzi o to, że w pewnych sytuacjach obrońcą może być aplikant adwokacki, choć nie jest jeszcze adwokatem. Z drugiej strony adwokat nie zawsze może bronić. Są bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1866

Spis treści
Zamów abonament