Obrońcy chciani i z urzędu
Każdy polski adwokat może bronić każdego oskarżonego przed każdym polskim sądem
Obrońcy chciani i z urzędu
Proces oskarżonych o pacyfikację kopalni "Wujek" nie mógł przez wiele miesięcy ruszyć z miejsca z powodu braku chętnych do obrony oskarżonych. Stało się to przyczynkiem do dyskusji o roli obrońców w procesie karnym. Padały pytania, czy adwokat powinien bronić każdego przestępcy w każdych warunkach. Przypominamy więc podstawowe wiadomości o tzw. obronie formalnej, czyli o prawie oskarżonego do obrońcy.
Każdy ma prawo do posiadania obrońcy w postępowaniu karnym. Prawo to ogólnie gwarantuje konstytucja, a rozwija kodeks postępowania karnego. Obrońcą w procesie karnym może być tylko adwokat, a ściślej - osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Chodzi o to, że w pewnych sytuacjach obrońcą może być aplikant adwokacki, choć nie jest jeszcze adwokatem. Z drugiej strony adwokat nie zawsze może bronić. Są bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta