Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na wniosek rady, sejmiku lub dziesięciu procent mieszkańców

29 listopada 1999 | Prawo | ŻS

PIERWSZE CZYTANIE

Referendum lokalne

Na wniosek rady, sejmiku lub dziesięciu procent mieszkańców

Instytucja referendum gminnego funkcjonuje u nas od wielu lat. Ustawa, której projekt ma być rozpatrzony przez Sejm podczas najbliższego posiedzenia, reguluje zasady przeprowadzania referendum powiatowego i wojewódzkiego. Możliwość taką gwarantuje tym wspólnotom art. 170 konstytucji.

Projekt zakłada, że referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (tzn. rady lub sejmiku) lub na wniosek co najmniej 10 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. Biorą w nim udział wszyscy jej mieszkańcy mający czynne prawo wyborcze (dalej: mieszkańcy).

W ten sposób mogą wyrazić swą wolę rozstrzygnięcia sprawy mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów tego samorządu. Referendum - i tylko ono - decyduje w sprawie odwołania rady (sejmiku). Nie można go przeprowadzić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1866

Spis treści
Zamów abonament