Potrzebna wizja rozwoju
Propozycje zmian w projekcie ustawy
Potrzebna wizja rozwoju
LESZEK PAWŁOWICZ
Projekt nowej ustawy o bankach spółdzielczych nie jest rozwiązaniem o charakterze strategicznym i nie odzwierciedla sprecyzowanej wizji rozwoju sektora bankowości spółdzielczej w Polsce. Niepotrzebnie stwarza konflikty i ryzyko dla przyszłego rozwoju 10-11 proc. rynku finansowego w Polsce, a także ryzyko dla deponentów i podatników.
Przedłożony przez rząd projekt ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i ich zrzeszaniu się, bankach zrzeszających oraz o zmianie niektórych ustaw jest istotnym postępem w stosunku do ustawy z 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i BGŻ SA, którą ma zastąpić.
Jak kierować bankami zrzeszającymi
Głównym obszarem powstającego ryzyka jest nieuwzględnienie przez projektodawców konsekwencji wynikających z potencjalnych konfliktów między prawami własności, posiadanymi przez banki spółdzielcze i regionalne, a umowami zrzeszenia mającymi charakter cywilnoprawny.
Projekt ustawy słusznie wprowadza zasadę dobrowolności wyboru banku zrzeszającego przez banki spółdzielcze. Zgodnie z art. 16.1. banki spółdzielcze zrzeszają się w jednym (dowolnym) banku zrzeszającym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta