Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasada i wyjątki

29 listopada 1999 | Prawo | CM

Luksemburg

Swoboda przepływu osób

Zasada i wyjątki

Cezary Mik

Nie można wydalić cudzoziemca z kraju członkowskiego Wspólnot wyłącznie dlatego, że został skazany za popełnienie przestępstwa.

Prawo wspólnotowe dopuszcza ograniczenie swobody przepływu osób (w tym usługobiorców) ze względu na zdrowie publiczne, porządek i bezpieczeństwo publiczne. Właśnie ten problem stał się przedmiotem wyroku wstępnego Trybunału Sprawiedliwości z 19 stycznia 1999 r.

Pytania do Trybunału Sprawiedliwości wniósł grecki Najwyższy Sąd Kasacyjny.

Pani Calfa, obywatelka włoska, została oskarżona o posiadanie i używanie zakazanych narkotyków podczas pobytu turystycznego na Krecie. Zgodnie z ustawą o narkomanii przestępstwem zagrożonym karą więzienia było otrzymywanie i posiadanie narkotyków w ilości wskazującej, że nie służą one wyłącznie osobistym potrzebom, a także używanie ich. Ponadto, w myśl ustawy dotyczącej ograniczeń w zamieszkiwaniu w Grecji, jeżeli sąd uzna, że niepożądane jest zamieszkiwanie w pewnych miejscach osoby skazanej na więzienie dłuższe niż pięć lat, może wydać postanowienie zakazujące jej tego na czas od roku do pięciu lat. Według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1866

Spis treści
Zamów abonament