Medycyna bez krwi
Za kilka lat leki biotechnologiczne zastąpią preparaty krwiopochodne
Medycyna bez krwi
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Przetaczanie krwi wciąż jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, mimo użycia sztucznej krwi, biotechnologicznych białek osocza oraz wprowadzenia "bezkrwawych" operacji. Jedynie w Polsce każdego dnia wykorzystuje się ok. 1000 litrów tego najcenniejszego leku, przy czym 20 procent transfuzji przeprowadza się niepotrzebnie.
Groźba zakażenia
- W każdej chwili każdy może być biorcą krwi, dlatego warto się zastanowić, czy nie należy czasami zostać też jej dawcą - apeluje z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa Elżbieta Śmietanka z PCK. Lekarze od lat przekonują, że oddawanie krwi nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia: dorosły może bez obaw jednorazowo - raz na 8 tygodni - oddać 450 ml krwi. Fińscy epidemiolodzy twierdzą nawet, że dawcy krwi są o 86 proc. mniej narażeni na zawał serca. Spośród 153 wieloletnich honorowych krwiodawców, których obserwowali przez 5 lat, tylko jeden miał zawał serca, podczas gdy wśród 2529 osób, które nie oddawały krwi, miało atak aż 226 chorych.
Więcej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta