Encyklopedia, Pamiętaj, że ..., Felieton
- Encyklopedia
- Pamiętaj, że ...
- Felieton ENCYKLOPEDIA
Decyzja administracyjna
Jest jednostronnym, władczym aktem administracji publicznej. Dotyczy osób nie związanych z nią ani jej nie podporządkowanych. Musi wyraźnie wskazywać podstawę prawną (powszechnie obowiązujące przepisy prawa administracyjnego lub finansowego). Rozstrzyga konkretną sprawę konkretnej osoby fizycznej lub prawnej, w procedurze unormowanej przez kodeks postępowania administracyjnego. Tworzy indywidualne uprawnienia lub obowiązki, przypomina więc pod tym względem wyrok sądu. Jej adresat może się odwołać, używając środków przewidzianych przez prawo. W razie niewykonania decyzji stosuje się przymus państwowy. Rozstrzyga sprawę co do jej istoty w całości lub w części. Może też w inny sposób kończyć ją w określonej instancji. Przykładem decyzji rozstrzygającej może być ta o zmianie nazwiska; o umorzeniu postępowania administracyjnego zaś nie rozstrzyga istoty rzeczy, kończy jednak sprawę w danej instancji.
Decyzje różnią się w zależności od ich przedmiotu. Naczelny Sąd Administracyjny stopniowo rozszerza w orzecznictwie zakres pojęcia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta