Dziesięć lat transformacji
Dziesięć lat transformacji
JEFFREY D. SACHS
Łatwo idealizować rewolucje, które wydarzyły się gdzieś daleko. Na zachodzie Europy ludzie świętowali 10. rocznicę upadku komunizmu jako wojnę wygraną bez jednego wystrzału. W byłym bloku wschodnim euforię przytłumiło jednak 10 lat trudnej i bolesnej transformacji.
Część wydarzeń potoczyła się zgodnie z oczekiwaniami: Węgry przekształcały gospodarkę lepiej i szybciej niż pozostałe kraje, Estonia wyprzedziła kraje byłego Związku Radzieckiego, południowa Europa pogrążyła się w chaosie. Zdarzyły się także niespodzianki. Polska - kraj pustych półek w roku 1989 - stała się liderem przemian. Czechy - wielki faworyt - przechodzą od Aksamitnej Rewolucji do reformatorskiego zamętu.
Rosja była największą łamigłówką. Uniknęła wpadnięcia w otchłań, co przewidywało wielu bezrobotnych dziś sowietologów. Nie stała się jednak krajem normalnym.
Osobiście myślałem, że upadek komunizmu szybciej przyniesie ożywienie w Rosji, choć od początku przestrzegałem, że rosyjska droga będzie mozolna i że kraj ten wymagał będzie konkretnej pomocy finansowej z zachodu.
Mimo całego zróżnicowania i różnego stopnia zaawansowania transformacji w krajach pokomunistycznych z procesu tego wyciągnąć można już pierwsze wnioski,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta