70 miliardów mniej do zapłacenia
Szef EBC broni euro
Deprecjacja na zewnątrz wartości euro nie oznacza, że jest to słaba waluta - zapewnił prezes EBC Wim Duisenberg w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Może jednak stworzyć wrażenie w społeczeństwie, że jest słabą walutą. Bankierów niepokoi jedynie w tej chwili możliwość uznania przez użytkowników euro, że słabość jednolitej waluty stała się chroniczna. Społeczeństwo widzi tylko jej wartość zewnętrzną, wobec innych walut, a nie dostrzega, że na rynku wewnętrznym jest bardzo stabilnym środkiem płatniczym. Duisenberg jest stanowczo przekonany, że euro ma możliwość aprecjacji. Takiego samego zdania są jego koledzy-bankierzy. Według głównego ekonomisty EBC, Otmara Issinga, interwencje na rynkach dewizowych mogą udać się tylko wówczas, gdy są skoordynowane i następują we właściwej chwili. Zapytany przez "Die Welt" o celowość interwencji EBC dla podtrzymania euro, odpowiedział powyższym zdaniem. Podkreślił, że euro charakteryzuje się rzadko spotykaną w ostatnim stuleciu stabilizacją wewnętrzną. To daje mu znaczne możliwości podniesienia swej wartości względem innych dewiz.
BSE: tryb postępowania wobec Francji
Rzeczniczka komisarza UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Davida Byrne'a, Beate Gminder stwierdziła, że nie zostały spełnione warunki, aby można było zastosować wobec Francji przyspieszony tryb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta