Szósty dzień tygodnia; Komisyjny bat na machinacje wyborcze
- Szósty dzień tygodnia
- Komisyjny bat na machinacje wyborcze Czas pracy: trzy projekty
Szósty dzień tygodnia
W tym tygodniu Sejm ma przeprowadzić pierwsze czytanie trzech projektów nowelizacji kodeksu pracy, przepisów normujących czas pracy. Jest wśród z nich projekt rządowy; autorami pozostałych są posłowie, zarówno z koalicji, jak i z opozycji.
Swoje propozycje rząd uzasadnia m.in. prowadzonymi od września 1998 r. konsultacjami społecznymi. Odwołuje się też do umowy koalicyjnej AWS-UW. Zastrzega, że propozycje te nie stwarzają barier do prowadzenia w przyszłości dalszych prac legislacyjnych dotyczących czasu pracy i etapowego skracania jego wymiaru.
Rząd: trzynaście sobót więcej
Podstawowa zmiana w projekcie rządowym dotyczy liczby dodatkowych dni wolnych od pracy (DWD) - zakłada zwiększenie ich z dotychczasowych 39 do 52, przy czym tygodniowy wymiar czasu pracy pozostałby bez zmian. W dalszym ciągu wynosiłby 42 godziny w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym trzech tygodni.
Wyjątki od zasady 42 godzin pracy w tygodniu w trzytygodniowym okresie rozliczeniowym przewidziano dla przedłużonego czasu pracy (art. 1294 k.p. pozwala na stosowanie takiego rozkładu czasu pracy, gdy np. spiętrzenia prac występuje tylko w określone dni tygodnia) oraz pracy w ruchu ciągłym (tzn.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta