Paszport podejrzanego nadal ważny
Konieczne przedstawienie zarzutów
Paszport podejrzanego nadal ważny
Paszport musi być unieważniony na żądanie prokuratora prowadzącego przeciwko jego posiadaczowi śledztwo albo dochodzenie (postępowanie przygotowawcze) w sprawie karnej o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego albo w sprawie karnej skarbowej. W wyroku z 13 stycznia 2000 r. Sąd Najwyższy uznał, iż nie jest to dopuszczalne, jeśli przeciwko posiadaczowi tego dokumentu wydano wprawdzie postanowienie o przedstawieniu zarzutów, ale go z nim nie zapoznano.
W wyroku tym SN oddalił jako bezzasadną rewizję nadzwyczajną ministra sprawiedliwości opartą na odmiennym założeniu. Orzeczenie dotyczy sprawy Jerzego D., którym prokurator zainteresował się ze względu na niepłacenie alimentów. W lutym 1998 r. wydał oficjalne postanowienie o przedstawieniu zarzutu popełnienia tego przestępstwa (art. 186 § 1 kodeksu karnego z 1969 r.). Nie mógł jednak, jak wymagał ówczesny art. 269 kodeksu postępowania karnego, ogłosić go podejrzanemu, bo ten od dłuższego czasu przebywał za granicą. Prokurator w tym stanie rzeczy zawiesił postępowanie, ale wystąpił z wnioskiem o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta