Dokument mało znany
Sędziowie mają swoją Kartę
Dokument mało znany
MAREK ANTONI NOWICKI
Przyjęta ponad rok temu Europejska Karta Statusu Sędziego polskim sędziom prawie nie jest znana.
W lipcu 1997 r. podczas spotkania sędziów z krajów europejskich w Strasburgu postanowiono przygotować dokument pod nazwą Europejska Karta Statusu Sędziego. Dyrekcja Spraw Prawnych Rady Europy powołała trzyosobowy zespół składający się z sędziego z Francji, Wielkiej Brytanii i Polski (sędzia Sądu Najwyższego Teresa Romer, prezes stowarzyszenia Iustitia, wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na Rzecz Demokracji i Wolności - MEDEL), by przygotował projekt do dyskusji. Tekst Karty przyjęto w lipcu 1998 r. podczas kolejnego wielostronnego spotkania w Strasburgu.
- Karta Sędziowska (tak się ją często nazywa) podkreśla w preambule wynikające z art. 6 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności prawo każdego do rzetelnego i publicznego procesu w rozsądnym terminie przed niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym przez ustawę. Wskazuje, że trzeba popierać niezawisłość sędziowską, bo jest konieczna do wzmocnienia rządów prawa oraz ochrony indywidualnych wolności w demokratycznym państwie. Wynika też z preambuły, że należy sformułować w jednym dokumencie, adresowanym do państw europejskich, postanowienia wskazujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta