Zagrożenia nadal aktualne
Reforma po roku
Zagrożenia nadal aktualne
Reportaż: Ubezwłasnowolnieni walczą
Anna Paciorek
Społeczna ocena pierwszego roku reformy edukacji jest dość niska. Według badań wykonanych na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez Sopocką Pracownię Badań Społecznych na początku grudnia 1999 roku co piąty dorosły Polak oceniał realizację reformy edukacji "bardzo źle", a "bardzo dobrze" tylko dwóch na stu respondentów. 51 proc. ankietowanych wystawiło jej, po połowie, "dwójki" i "trójki" w pięciostopniowej skali, w której jedynka oznacza "bardzo źle", a piątka "bardzo dobrze".
Spór o pieniądze dla nauczycieli
Reforma rozłożona jest na lata, a za jej symboliczne zakończenie można uznać dopiero rok 2005, kiedy to obecni gimnazjaliści będą zdawać nową maturę. Zanosi się na to, iż 2000 rok, podobnie jak poprzedni, nie będzie dla reformatorów łatwy. Świadczy o tym chociażby, przyjęte 13 stycznia bieżącego roku, stanowisko Komisji Edukacji Związku Miast Polskich, w którym komisja domaga się wprowadzenia nowego systemu płac i awansów nauczycielskich dopiero od pierwszego września. Jej zdaniem na wyrównanie od pierwszego stycznia, jak chce rząd, nie ma pieniędzy w tegorocznych budżetach jednostek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta