Świat syntetycznych zmysłów
Wszystkie ludzkie wrażenia będzie można naprawić i udoskonalić
Świat syntetycznych zmysłów
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Pierwsze sztuczne oko, jakie skonstruowali amerykańscy badacze, jest jedynie zapowiedzią dokonań, jakie już wkrótce znajdą zastosowanie w medycynie. Neurobiolodzy i bioinżynierowie prowadzą już zaawansowane badania nad naprawianiem i udoskonalaniem wszystkich ludzkich zmysłów. Oprócz implantów przywracających słuch będą wykorzystywane także syntetyczne zmysły smaku, węchu, a nawet dotyku.
Od wielu lat ludziom, którzy całkowicie utracili słuch, wszczepiane są implanty ślimakowe przekazujące słabe impulsy prądu elektrycznego do zakończeń nerwu słuchowego, skąd są wysyłane do mózgu. Taki aparat przywraca zdolność odbierania dźwięków, gdy z narządu słuchu pozostał jedynie nerw słuchowy. Od niedawna w Polsce i innych krajach wszczepiane są też implanty pniowe z tzw. szybką strategią kodowania mowy (CIS), przywracające słuch nawet chorym z niesprawnym nerwem słuchowym. Trzeba tylko podłączyć go do jąder nerwu ślimakowego w pniu mózgu. Obecnie uczeni chcą implantować elektrody bezpośrednio do ośrodka słuchowego w mózgu - podobnie jak częściowo przywracające wzrok elektroniczne oko.
Elektroniczny nos
Zaawansowane prace prowadzone są też nad sztucznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta