Karol Dunin
Karol Dunin (1850 - 1917)
Karol Dunin
W Szkole Głównej Warszawskiej w latach 1862-1869, obok wydziałów: Filozoficzno-Historycznego, Matematyczno-Fizycznego i Lekarskiego, funkcjonował - najliczniejszy - Wydział Prawa i Administracji. On to przysporzył w tym okresie krajowi kilkuset wykształconych obywateli - adwokaturze, notariatowi i hipotece. Kilku, nie rezygnując z czynnego życia zawodowego w adwokaturze, poświęciło się pracy naukowej, zapisując się w dziejach polskiej nauki prawa. Do nich zaliczyć możemy m.in.: Aleksandra Kraushara, Adolfa Suligowskiego, Alfonsa Parczewskiego i właśnie - Karola Dunina.
Karol Gustaw Dunin, potomek starego, niegdyś możnego rodu szlacheckiego, przyszedł na świat 28 lipca 1850 r. w Skroniowie, w powiecie jędrzejowskim dawnej guberni kieleckiej. Ojciec, Bolesław Feliks Szpott-Dunin, był ziemianinem, właścicielem Ludyni i Wygnanowa, matką - Maria z Wolskich primo voto Łempilska. Karol miał dwóch braci: Józefa, który także został adwokatem, oraz Teodora, który ukończył Wydział Lekarski UW, stając się jednym z najwybitniejszych klinicystów polskich, uznanym uczonym i pedagogiem, powszechnie cenionym w Warszawie ordynatorem oddziału wewnętrznego Szpitala Dzieciątka Jezus. Chcąc zapewnić synom dobre wykształcenie po okresie nauki domowej, rodzice dalej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta