Czas eurooptymizmu
- Zapowiedź reform i przejrzystości
Nowa gospodarka dla starego kontynentu
Czas eurooptymizmu
Nowa gospodarka to obok globalizacji, handlu elektronicznego i Internetu jedno z częściej używanych pojęć podczas tegorocznego Forum w Davos. Tak określa się stabilny wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia bez jednoczesnego wzrostu inflacji i rosnącą dzięki nowoczesnym technologiom produktywność. Takim warunkom musi sprostać także Europa, mówiono w Davos.
Nowa gospodarka to określenie, które charakteryzuje w ostatnich latach Stany Zjednoczone. Czy tylko USA? Wcale nie - odpowiadają w Davos przedstawiciele strefy euro, zapewniając, że Europę także stać na taki właśnie rozwój traktowany nie jako alternatywa, ale warunek wypełnienia społecznych funkcji państwa.
Rekordowe, osłabienie euro w ubiegłym tygodniu nie zmniejszyło dobrego samopoczucia ani optymizmu. Europa wraca - ogłosił Christian Sautter, francuski minister finansów i przemysłu, oceniając, że zdrowe podstawy gospodarki strefy euro i wprowadzane reformy strukturalne powinny zapewnić jej stabilny wzrost w najbliższych latach.
- Euro i handel elektroniczny całkowicie przekształcą strukturę produkcji i dystrybucji w Europie - uważa francuski minister.
Zwiększająca gospodarczą spójność strefy euro wspólna waluta, która w 2000 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta