Aktywne życie z astmą
Aktywne życie z astmą
FOT. ARCHIWUM
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Błędne jest przekonanie, że dzieci cierpiące na astmę powinny unikać wysiłku fizycznego - szczególnie zimą. Zaprzeczają temu liczni sportowcy cierpiący na tę chorobę, wśród których są narciarze biegowi, zdobywający medale na mistrzostwach świata i olimpiadzie. Niedawno na szczycie Mount Everestu po raz pierwszy stanął chory na astmę - kanadyjski lekarz dr Dennis Brown (powyżej na zdjęciu).
W Polsce aż 50 proc. dzieci jest zwolnionych z zajęć wychowania fizycznego, często właśnie z powodu astmy. Niekiedy ze szkodą dla ich zdrowia, gdyż mała aktywność osłabia ich wydolność fizyczną i jeszcze bardziej pogarsza tolerancję na wysiłek. Toteż umiarkowany sport jest równie ważnym elementem terapeutycznym i profilaktycznym, jak prawidłowe leczenie farmakologiczne.
Dychawiczni medaliści
- Utarło się przekonanie, że choremu na astmę oskrzelową można zaproponować jedynie ćwiczenia rehabilitacyjne, bo nie może uprawiać sportu. Tymczasem wśród sportowców jest znacznie większy odsetek zachorowań z tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta