Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ignacy Daniłowicz

01 lutego 2000 | Prawo | KP
źródło: Nieznane

LEKSYKON PRAWNIKÓW POLSKICH

Ignacy Daniłowicz

Ignacy Daniłowicz (1789-1843)

"W kilkunastowiekowej przeszłości spoczywać musi zarodek niniejszego ustawodawstwa, każdy zaś zarodek wtedy wydaje plony, gdy sam tleć rozpoczyna..." - pisał Ignacy Daniłowicz w "Statucie Kazimierza Jagiellończyka", dziele ogłoszonym w Wilnie w 1826 r. Był historykiem prawa, znakomitym badaczem źródeł i niezrównanym paleografem, uczonym ogromnej pracowitości. W badaniu dawnego prawa polskiego i litewskiego, które dały kształt nowoczesnemu prawu, niewielu go prześcignęło.

Ignacy Daniłowicz urodził się 30 lipca 1789 r. (biografowie podają również 1787 r.) we wsi Hryniewicze pod Bielskiem, na Podlasiu, które od wieków łączyło Litwę z Koroną. Był synem Mikołaja, księdza unickiego, i Domiceli z Michniewiczów. Od dziecka wątły i chorowity, pobierał początkowo nauki w Drohiczynie, a następnie w Łomży, w szkole pijarów, gdzie opiekował się nim stryj, ks. Michał Daniłowicz, wybitny pedagog, wykładający matematykę i astronomię. Po ukończeniu szkoły łomżyńskiej oraz pruskiego gimnazjum w Białymstoku (w 1807 r.), w którym poczynił szczególne postępy w języku niemieckim i francuskim, w 1810 r. Ignacy Daniłowicz rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawno-Moralnym ówczesnego Uniwersytetu Wileńskiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1923

Spis treści

Listy

Zamów abonament