Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa nurty czarnowidztwa

01 lutego 2000 | Publicystyka, Opinie | JW

TRANSFORMACJA

Dla części społeczeństwa ideałem byłby kapitalizm w sklepie i socjalizm w pracy

Dwa nurty czarnowidztwa

JAN WINIECKI

W ocenach opiniotwórczych elit polskich przemian zapoczątkowanych jesienią 1989 roku ukształtowały się dwa nurty krytyki: romantyczny i celowy

Jeden nurt radykalnej krytyki stanowił - wedle znakomitego stwierdzenia filozofa Bronisława Łagowskiego - "bunt przeciwko normie rozumności" w życiu społecznym. Drugi, bardziej dojrzały (dojrzały w kategoriach interesów, nie w kategoriach intelektualnych!), odrzucał z założenia mechanizmy ekonomiczno-społeczne, które nie zapewniały krytykującym instytucjonalnej przewagi, jaką mieli w ustroju komunistycznym.

Jedyne, co zmienia się z upływem lat, to rodzaj używanych argumentów. Dziś już - poza "Nie", "Trybuną", "Głosem" czy "Naszym Dziennikiem" - nie sposób pisać o totalnej katastrofie.

W przededniu totalnej katastrofy

Pierwsze lata transformacji były popisem czarnowidztwa, zrozumiałym ze strony tych, którzy nagle przestali być warstwą uprzywilejowaną. Nie mając już możliwości cieszenia się przyszłością socjalizmu, mieli przynajmniej nadzieję, że być może ich ideowi oponenci też będą nieszczęśliwi...

Krytyka postkomunistów w pierwszych latach transformacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1923

Spis treści

Listy

Zamów abonament