Kiedy kasy są puste
- Za dużo węgla, za mało węglarek
Powracają transakcje typu towar za towar
Kiedy kasy są puste
Górnictwo straciło płynność finansową, jego kasy są puste, ponownie nabierają zatem znaczenia transakcje typu towar za towar. Zarządy prywatnych firm kooperujących z górnictwem alarmują, że nie są w stanie wyegzekwować ze spółek węglowych swoich należności. Ich zmorą stają się "kompensacyjne łańcuchy". Zobowiązania górnictwa przekroczyły 20 mld zł (należności wynoszą około ok. 5 mld zł). Nawet jeśli tylko część tej kwoty stanowi zobowiązania wobec firm kooperujących, jest to suma ogromna.
Firmy te same muszą szukać sposobu wyegzekwowania należności. Jednym z nich są kompensaty, czyli zapłata w węglu, znane już sprzed kilku lat. Kopalnia zamiast pieniędzy oferuje węgiel. Przedsiębiorstwo kooperujące z górnictwem, np. budowlane, stara się ten węgiel komuś sprzedać. Powstają całe łańcuchy firm wzajemnie kompensujących sobie swoje należności równowartością węgla. Dopiero na końcu łańcucha pojawia się "żywy" pieniądz.
Te operacje są skomplikowane i czasochłonne, dlatego też ich przeprowadzanie przejmują pośrednicy finansowi. Powstała cała sieć firm zajmujących się pośrednictwem finansowym w kompensatach. Z wierzycielami górnictwa spisują normalne umowy handlowe, przy czym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta