Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

My, to nie sami swoi

26 lutego 2000 | Publicystyka, Opinie | JA
źródło: Nieznane

SPOŁECZEŃSTWO

Zwiastunem tendencji imigracyjnych są cudzoziemscy handlarze i robotnicy, właściciele orientalnych restauracji i zagraniczni zawodnicy

My, to nie sami swoi

RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA

JANUSZ A. MAJCHEREK

Etniczna, kulturowa i wyznaniowa jednolitość, w jakiej ukształtowało się obecne polskie społeczeństwo, była wyjątkowym epizodem w dziejach polskiej państwowości, trwała jedynie przez półwiecze i niebawem się zmieni.

Państwo polskie zostało wprawdzie utworzone przez lokalną dynastię, ale cała administracja kościelna i większość cywilnej w początkowym okresie to cudzoziemcy, którzy przybyli do nas z zachodu i południa.

Na przełomie wieków XII i XIII rozpoczął się wzmożony napływ do Polski ludności żydowskiej. W XIII wieku piastowskie księstwa stają się terenami intensywnej imigracji i kolonizacji niemieckiej. W większości średniowiecznych miast, na czele ze stołecznym Krakowem, ludność niemiecka odgrywała dominującą rolę i nie wszędzie uległa polonizacji.

Za czasów Kazimierza Wielkiego rozpoczęła się ekspansja królestwa polskiego na wschód, a po kolejnych uniach z Litwą i włączeniu do wspólnego państwa rozległych obszarów Wielkiego Księstwa oraz inkorporacji Prus Królewskich, Rzeczpospolita staje się wielobarwną i urozmaiconą mozaiką narodów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1946

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament