Za co ich kochamy
Gwiazdy XX wieku
Za co ich kochamy
Od soboty w Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta czynna jest wystawa "Słońce i inne gwiazdy". Inspiracją pokazu był plebiscyt zorganizowany przez tygodnik "Polityka". Redakcja zwróciła się do krytyków, historyków sztuki i kuratorów z prośbą o wytypowanie artystów najbardziej zasłużonych dla sztuki XX wieku. Na liście najważniejszych polskich twórców znaleźli się: Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kobro, Roman Opałka, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Alina Szapocznikow, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Wojtkiewicz i Andrzej Wróblewski.
Wybór największych indywidualności w polskiej sztuce XX wieku skłania do refleksji. Było to stulecie gwałtownych przeobrażeń, zwłaszcza pierwsze półwiecze obfitowało w nowatorskie pomysły. Jak zwykle racje i wartość dokonań artystów zweryfikował czas.
Co jest najwyżej punktowane w plastycznych dokonaniach? Nowatorstwo? Umiejętność szybkiego reagowania na "ducha czasów"? Czy raczej odrębność, samotnicze poszukiwania prowadzone w opozycji do popularnych tendencji?
Tylko dwoje żyjących artystów znalazło się wśród najlepszych - Magdalena Abakanowicz (ur. 1930) i Roman Opałka (ur. 1931). Obydwoje dawno zyskali światowy rozgłos, wystawiają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta