Mieszkanie z inflacyjnym długiem
Pomoc państwa
Mieszkanie z inflacyjnym długiem
RYS. TOMASZ WAWER
Na początku lat dziewięćdziesiątych oprocentowanie kredytów mieszkaniowych rosło razem z inflacją. Państwo, by ratować budownictwo spółdzielcze, bank i kredytobiorców, postanowiło im pomóc. Czyni to nadal, ale co pewien czas nieco zmienia reguły swej protekcji. Ostatnio zostały zmodyfikowane m.in. zasady obliczania normatywu spłat kredytu za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
Pomoc państwa polegała na umożliwieniu podatnikom do 1999 r. włącznie odliczania od podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków na spłatę kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie, w 2000 r. i ewentualnie w następnych będzie można odliczyć 19 proc. tych wydatków, tyle że od podatku (w ramach dużej ulgi budowlanej, jako wkład mieszkaniowy lub budowlany). Kredytobiorcy korzystają także z przejściowego wykupu odsetek od kredytów mieszkaniowych, umorzenia części zadłużenia i wykupienia innej części ich długu. Konsekwencją tego są preferencje dla kredytobiorców przy spłacie zadłużenia.
Odsetki objęte przejściowym wykupem przez budżet państwa to te, które nalicza bank. Ale państwo pomaga w ich spłacie nie wszystkim, lecz tylko spłacającym kredyty na podstawie normatywu i formuły dochodowej.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta