Narzędzie dobre i złe
Narzędzie dobre i złe
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
PIOTR WINCZOREK
Porządek prawny uznaje się za wartość samoistną. Z drugiej strony, trudno nie dostrzec, że prawo jest również wartością instrumentalną. Posługiwanie się prawem jako narzędziem, niszczy lub osłabia jego samoistną wartość. Jest oceniane jako przejaw politycznej patologii, jako dowód pojawienia się poważnego kryzysu władzy publicznej w państwie. Powiedzieć zatem można: prawo jako instrument osiągania celów - tak, instrumentalizacja prawa - nie.
Prawo jednorazowego użytku
Prawotwórca dokonuje zmian w obowiązujących uregulowaniach dotyczących instytucji ustrojowych, trybu personalnej obsady stanowisk w tych instytucjach, ich kompetencji lub procedury podejmowania decyzji dla załatwienia kilku konkretnych spraw, na których mu bardzo zależy, a których załatwić nie było można bez dokonania takich zmian. Prawotwórca byłby zapewne zadowolony, gdyby dało się załatwić te sprawy bez dokonywania zmian w prawie. Uniknąłby w ten sposób narażenia się na zarzut, że prawo wykorzystuje instrumentalnie, co jest zwykle okazją do krytyki. Jednakże nie waha się przed wprowadzeniem tych zmian. Są one dokonywane przez powołane do tego organy władzy, zgodnie z obowiązującymi procedurami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta