O nieskuteczności zacierania prawdy
Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego
O nieskuteczności zacierania prawdy
"Jeżeli ludzie ci nie żyją, nic co by pan zrobił, ich nie wskrzesi". Taka była reakcja Winstona Churchilla, gdy gen. Sikorski, podczas śniadania na początku kwietnia 1943 r., powiedział mu, że "ma dowody, iż rząd radziecki wymordował 15 tysięcy oficerów i innych jeńców polskich" (W. Churchill, t. IV, "The Second World War", London 1949-54, str. 679).
Te słowa określiły potem stosunek aliantów do katyńskiej tragedii. Żeby móc współdziałać z Rosją Sowiecką, trzeba było milczeć. Ani Churchill, ani służby brytyjskie, ani Roosevelt nie mogli mieć wątpliwości, kto był katem. O rosyjskiej wersji, że polskich oficerów wymordowali Niemcy, Churchill napisze: "Trzeba prawdziwego aktu wiary, żeby w to uwierzyć". Ambasadorowi Majskiemu, gdy przyszedł do niego skarżyć się na Polaków, powie jednak: "Moim zdaniem Polacy zrobili niemądrze, podejmując lub poddając się takim zarzutom (...) Zadaniem naszym jest pobić Hitlera i nie czas na kłótnie i oskarżania się" (jw.).
Cytuję te słowa nie po to, by rozważać, czy Churchill powinien postąpić inaczej. Od początku, od chwili, gdy Polacy, w kraju i na emigracji, przeżyli szok po niemieckim komunikacie, tragedia katyńska stała się przedmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta