Cena ekologii i... UE
Cena ekologii i... UE
KRYSTYNA FOROWICZ
Zasada "zanieczyszczający płaci" jest prawdopodobnie najlepiej znaną wizytówką dla polityki ochrony środowiska w krajach UE. Alternatywnym dla niej określeniem miała być "zasada niedotowania". Teoria rozmija się z praktyką nie tylko w Polsce, choć z różnych powodów.
Więcej mają, więcej dają
- Większość krajów rozwiniętych gospodarczo subwencjonuje ochronę środowiska w jakiejś formie - powiedział prof. Tomasz Żylicz z Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, podczas odbywającego się w Senacie seminarium "Mechanizmy finansowania ochrony środowiska w Polsce w kontekście integracji europejskiej"
Tak np. rząd federalny Niemiec przyznał ogromne subwencje dla kopalni węgla w zagłębiu Ruhry. Jeszcze w połowie lat 90. kierował rocznie 10 mld DEM na redukcję zanieczyszczeń w tym rejonie.
Dobrze zbadanym przykładem są francuskie opłaty za emisje dwutlenku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta